Tijdens deze tweedaagse rugzaktrekking lopen we op zaterdag vanaf station Ermelo via Ermelose Heide naar het natuurkampeerterrein middenin het bos bij de buurtschap Drie. ’s-Middags tocht naar eigen keuze door de prachtige Sprielder- en Speulderbossen en terug naar het kamp bijvoorbeeld via de heide van het Houtdorperveld. Op zondag lopen we vanuit Drie deels langs de Staverdense Beek, de landgoederen Staverden en Leuvenum en over het Hulshorsterzand naar station Nunspeet. Beide wandelingen kunnen natuurlijk naar eigen inzicht ingekort worden. Eind oktober is er een goede kans dat met name de beuken en de eiken hun mooie najaarskleuren laten zien.
Zaterdag 28 oktober: Station Ermelo – Ermelose Heide – Drie en tocht door Speulderbos (ong. 27 km) Starttijd: 10:10 uur.
Startpunt is station Ermelo bij de uitgang van de perrons. Via het gezellige centrum en een parkachtig buitenwijkje bereiken we na 2 km het bos. We steken de grote Ermelose Heide over met – bij goed weer – prachtig uitzicht over het Veluwemassief. Via een schaapskooi, het landgoed Oud-Groevenbeek en de buurtschap Drie – met 55 m het hoogste punt van de stuwwal - komen we na 13,5 km aan op de natuurkampeerplaats Drie. Daar zetten we alvast de tenten op. s‘ Middags is er nog volop tijd om het prachtige Sprielder- en Speulderbos te verkennen. Ieder kan dat naar eigen inzicht doen maar er is ook een route uitgezet van 13,5 km. Het bos heeft een sprookjesachtige sfeer met krom uitgegroeide eiken en beuken die schots en scheef door elkaar staan en er zijn diverse oude grafheuvels. We passeren o.m. het markante Solse Gat, een door gletsjers uitgesleten laagte met een zogenaamde pingoruïne. De uitgezette terugtocht naar het kamp loopt via de heide van het Houtdorperveld. Maar wie wil kan er ook voor kiezen in de aardige kern van het dorp Garderen wat te gaan drinken.
Zondag 29 oktober: Drie – Staverden – Leuvenum - Hulshorsterzand – Station Nunspeet (ong. 27 km)
Via het gehucht Speuld en de noordpunt van het Speulder heideveld bereiken we de Staverdense Beek. Verderop heet deze de Leuvenumse dan wel Hierdense Beek. Het is één van Gelre’s mooiste riviertjes. De komende 11 km volgen we het dal van deze beek. We doorkruisen regelmatig vochtige gebieden en steken de beek en z’n zijarmen soms over via vlonders. Bij Staverden komen we langs een kasteelachtig landhuis annex koetshuis met mooie beukenlanen. We passeren ook een watermolen. Landgoed Leuvenum – enkele kilometers verderop – bestaat al eeuwenlang, maar het huidige landhuis dateert uit 1923. De laatste kilometers van de tocht ploegen we door de rulle ondergrond van het uitgestrekte Hulshorsterzand. De tweedaagse trekking eindigt bij station Nunspeet.
Natuurkampeerterrein Drie van Staatsbosbeheer (SBB), Sprielderweg 207, Ermelo. Faciliteiten zijn o.m.: toiletgebouwtje incl. warme douche, overdekte vuurplaats. Een groepsreservering is hier niet mogelijk. Sterker, groepsvorming met overnachtingen is op een natuurkampeerterrein niet toegestaan. We zullen ons dus als gewone, individuele kampeerders moeten gedragen.
‘Gewone’ kampeerplekken zijn individueel reserveerbaar door een houder van een Natuurkampeerkaart (zie verderop). Bij onze overnachting daar gaan we per kampeerplek uit van max. 3 kleine tentjes elk met 1 of 2 personen, totaal max. 4 personen per plek (eerder gold: max. 2 tentjes per plek; die beperking lijkt niet meer van toepassing te zijn). Daarnaast zijn er niet-reserveerbare plekken op het trekkersveld o.m. voor mensen als wij die te voet aankomen. Deze keuze zullen we echter alleen als reserve-optie inzetten mochten de reserveerbare plekken vol zijn: het is veel te link om ervan uit te gaan, dat er op dit mooie, maar ook zeer populaire terrein voor een groep als de onze op het allerlaatste weekend van het seizoen plaats zal zijn.
Aanmelden kan nog tot uiterlijk ma. 23 okt. maar bij grote voorkeur (veel) eerder). Nieuwe aanpak na 5 okt. Gezien bovenvermelde complicatie was deelnemers gevraagd om zich uiterlijk 5 okt. jl. aan te melden. Op die datum waren er 8 deelnemers, waarvan gelukkig 6 personen met een Natuurkampeerkaart. Drie Natuurkampeerkaarthouders hebben inmiddels op verzoek van de initiatiefnemer een plek gereserveerd tegen betaling vooraf van € 43,20 (tot nu toe voor steeds 3 personen > kosten p.p. dan € 43,20 /3 = € 14,40; kan p.p. uiteindelijk wat hoger uitpakken). We kiezen voor kampeerplekken met stroom: p.p. niet veel duurder en handig voor opladen apparatuur en eventueel meegenomen waterkoker. Bij elke nieuwe aanmelding kijkt de initiatiefnemer of het noodzakelijk is een extra kampeerplek te laten reserveren door een Natuurkampeerkaarthouder of dat er nog ruimte is bij een reeds gereserveerde plek. Dat krijg je bij aanmelding direct te horen.
Geef bij aanmelding s.v.p. aan of je beschikt over een Natuurkampeerkaart 2023 of dat je bereid bent om zo nodig een dergelijke kaart aan te schaffen: Logeren bij de Boswachter // Informatie > De Natuurkampeerkaart. Een nieuwe kaart, geldig tot eind 2023, kost nu slechts € 7,95 (korting i.v.m. najaarsactie).
Betalingswijze kosten overnachting: hierover word je enkele dagen voor het weekend nader geïnformeerd; dan is er overzicht. De kosten van de gereserveerde en vooraf betaalde kampeerplekken worden gedeeld door het totaal aantal deelnemers.
Ga je voor het eerst mee? Lees dan dit. Zoals al onze activiteiten: onder corona-voorbehoud.
Initiatiefnemer: Henk, bij wie inlichtingen zijn te verkrijgen en kan worden aangemeld. Aandachtspunten: