Zwerftocht Montferland | 11 en 12 november 2023

Vorige

Twee dagwandelingen door het Montferland.

De eerste dag maken we een rondwandeling vanaf Stokkum en wandelen we via onder andere Bergherbos en Huizenberg en Elterberg. De tweede dag starten we in Zeddam en wandelen we door een ander deel van het Bergherbos en langs Beek en Braamt en weer terug naar Zeddam.

Zaterdag lopen we vanaf de camping met de klok mee via het heuvelachtige, afwisselende Bergherbos naar Hulzenberg, waar een uitkijktoren te vinden is en zeker de moeite waard om te beklimmen: Je hebt dan na de pittige klim een prachtig uitzicht over de wijde omgeving. De Hulzenberg heeft een hoogte van 82,4 m boven NAP en de toren zelf is 21 meter hoog. Je kijkt helemaal uit van de Veluwezoom tot Elten en verder! Leuk om te weten is, dat al het hout van de toren afkomstig is uit het Bergherbos zelf. We vervolgen onze route en komen via de Eltenseweg, onder/over de A3/E35 en Duitse grens, op de Rietbroek en later over de Eltenberg tenslotte bij onze eerste koffiestop, Het Muhlencafe Elten.

De Eltenberg, ook Elterberg of Eltenerberg genoemd, is een heuvel bij het Duitse grensplaatsje Elten. Elten komt van altum wat hoog betekent. De 'berg' heeft eveneens een hoogte van 82,4 meter: Vanuit Nederland (wat wij nu ook lopen) loopt deze heuvelrug door via een 'groene grensovergang' tussen Stokkum en Elten. Deze grensovergang is een landweg, die voert over Bundesautobahn A3 en is afgesloten voor auto's. Tussen 1949 en 1963 maakte de Eltenberg deel uit van Nederland. Geografisch bezien is het nog steeds een onderdeel van het heuvelachtige bosgebied Montferland.

De Hooge Heide, waar we nu op onze route uitkomen/zijn, is een bos- en heidegebied ten zuidwesten van de Hulzenberg tegen de Duitse grens. Het gebied maakt eveneens deel uit van het Bergherbos. Vroeger, voor april 1949 toen Elten bij Nederland kwam, lag de Hooge Heide in Duitsland. In de bossen bij de Hulzenberg lagen verschillende bospaden die naar de Hooge Heide en dus naar Duitsland liepen. Vanaf april 1949 lag de Hooge Heide in Nederland. Toen Elten in 1963 weer bij Duitsland kwam vond een grenscorrectie plaats, waardoor de Hooge Heide in Nederland bleef liggen. De grens met Duitsland verloopt daar nu net ten noordoosten van de Duitse A3. Het gebied ten zuidwesten van de A3 in Duitsland wordt daar tegenwoordig Hohe Heide genoemd. Door dat gebied loopt ook een weg met de naam Hohe Heide. De Nederlandse en Duitse Hohe Heide vormen de verbindingsrug tussen de Hulzenberg en de Eltenberg.

Dit mooie, afwisselende gebied doorkruisen wij totdat we in Zeddam aankomen en of bij Restaurant Het Tolhuis even pauzeren of dat we doorlopen naar Kasteel Cafe Heeren Dubbel in ’s Heerenberg. Na dit Kasteelcafe lopen we door het historische parkbos De Plantage. Het park heeft twee hoofdlanen die elkaar kruisen. De ene ziet uit op de Stiftskerk van Hoog-Elten en de ander op de St. Martinikerk van Emmerik. Dat is heel bewust zo aangelegd. De oudste eiken in De Plantage dateren uit 1785. Verder staan er in het Parkbos oude Douglas-sparren, Japanse Lariksen en veel rododendrons. Er komen ook zeldzame planten voor als de bosanemoon, de gevlekte aronskelk, bosklaverzuring en dalkruid. Bijzondere paddenstoelen zijn de paarse violetsatijnzwam en de zwavelzwam. Als we de Plantage achter ons laten is het nog ca. 3 km over onze route naar de camping. Voorstel is om eerst onze tent op te zetten (eerder donker) en dan terug te lopen naar Restaurant ’t Klaphek.

Zondag rijden we eerst vanaf camping De Slangenbult naar Zeddam, waar we achter Restaurant Brinks’ Pannekoeken parkeren en om vanaf daar met de klok mee onze route voor vandaag op te starten. Na de Rosmolen slaan we af naar de Eltenseweg. Ook vandaag lopen we weer door het schitterende, heuvelachtige Bergherbos met diverse klimmetjes op bospaden, stukken zandverstuivingen en heidegebied. Na het passeren en afdalen van de Rijsberg (76 m boven N.A.P.) komen we even later bij onze 1e koffiestop (na ca. 5 tot 6 km/1 1/2 uur vanaf Zeddam) in Uitspanning ’t Peeske. Ook hierna lopen we weer over diverse heuvels, zoals de Keurvorstenheuvel (82 m), Hettenheuvel (93 m) met uitzichtspunt Kale Jacob (80 m) met een prachtige doorkijk over de heuvels van het Montferland, richting Beek, Zeddam, Doetinchem, Didam en Vuluwezoom. De naam ‘Kale Jacob’ is afkomstig vanuit de volksmond vanwege de gelijkenis met een kaal hoofd. Niet duidelijk is waarom hij naar Jacob is genoemd. Even later lijkt er nog een uitzichtspunt te zijn, daar waar het pad naar links afbuigt, maar dat moeten we terplaatse dan maar bekijken.

Geleidelijk aan dalen we af om dan in Braamt uit te komen, bij Beachclub Stroombroek. Stroombroek, in de volksmond ook wel het Braamtse Gat of Braompse Gat genoemd, is een voormalige zandwinningplaats gelegen bij het dorp Braamt, gelegen tussen ‘s Heerenberg en Doetinchem. Het meer dat na de zandwinning in de 70er jaren, vooral ten behoeve van de A18, ontstond, is populair in de regio Bergh/Montferland, de Duitse grensstreek en ook veel mensen uit Doetinchem verblijven er in de zomer en lente. De ligging van het meer is bijzonder want het ligt aan de voet van het Montferland en heeft daarmee vooral vanuit het noorden gezien een haast on-Nederlandse aanblik. Aan de zuidelijke kant van het meer ligt sinds de 90er jaren het Bungalowpark Stroombroek/Landal Greenparks, een grootschalig bungalowpark in neo-griekse stijl - met daarin het wellnescentrum Palestra. Aan de oostzijde van het meer bevindt zich een kabelwaterskibaan die in 2006 is geopend. Bij de baan ligt dan in de noordoosthoek van de plas de Beachclub Sroombroek - een café-restaurant met terras aan het water, waar we even kunnen pauzeren.

Na deze pauze is het nog ca. 7 km, voordat we weer terug in Zeddam zijn voor een afsluitend biertje bij Brinks Pannenkoeken of Tapperij 2a, iets verderop.

 

 


 

Praktisch

  • Twee dagtochten, ook mogelijk om 1 dag mee te lopen.
  • Zaterdagmorgen lopen we vanaf de camping in Stokkum naar Elten (net over de grens met Duitsland), Beek, Zeddam, 's Heerenberg en keren we terug naar Stokkum.
  • Zondagmorgen: is start-/eindpunt Brinks Pannenkoeken, Bovendorpsstraat 7, Zeddam (open zondag 12-20 u). Parkeren achter het restaurant/parkeerplaats Kerkweg, Zeddam. We lopen naar Beek, Braamt en Zeddam.
  • Start wandeling: zaterdagmorgen 9.30 u Camping De Slangenbult. Zondagmorgen vertrekken we om 8.45 u vanaf camping per auto (laat even weten voor wie met de auto is, hoeveel personen je mee wilt nemen naar Zeddam) en rijden naar de parkeerplaats Kerkweg, Zeddam, waar we om 9.00 uur willen starten.
  • Laat bij aanmelding weten of je alleen zaterdag of zondag mee wilt gaan lopen.
  • Overnachting: camping De Slangenbult, St. Isidorusstraat 12, Stokkum (gehele jaar geopend).
  • Afstand: ca. 25 km per dag
  • Eigen vervoer en parkeren zaterdag: graag OV-passagiers zaterdagochtend ophalen, dan naar parkeerplaats op de camping. Zondag: parkeren achter het pannenkoekrestaurant => parkeerplaats Kerkweg, Zeddam.
  • Openbaar vervoer: aangezien het onzeker is of er een belbus rijdt vanaf treinstation Wehl naar camping De Slangenbult in Stokkum op zaterdag en zondag, wil ik een ieder, die zich aanmeldt en een auto heeft vragen om met eigen auto te komen (afhankelijk van hoeveel personen er mee zullen gaan rijden/dat laat ik jullie per mail kort voor het weekend nog weten) naar de P+R Station Wehl, Stationsweg 31, Wehl. Verzamelen 9.00 u alhier / op de camping 9.30 u. Trein komt zaterdag rond 8.59 u aan. Zo kunnen we, wie per OV komt, carpoolen naar Stokkum. Dat is ca. 15 minuten rijden vanaf het station
  • Avondeten zaterdag: Restaurant 't Klaphek, 's Heerenbergseweg 2, Stokkum (tien minuten lopen vanaf de camping). Voorstel om eerst door te lopen naar de camping om je tent op te zetten (snel donker) en dan naar het restaurant te gaan.
  • Laat even weten bij aanmelding of je mee wilt eten of toch op de camping zelf wilt gaan koken.
  • Horeca op zaterdag onderweg: Mühlen Café, StokkumerStr.27, Elten (za+zo open 9-18 u) (na ca. 5 km) / Café Restaurant Het Tolhuis, 's Heerenbergseweg 42, Zeddam (open za vanaf 11 u/zo vanaf 10 u) / Kasteel Café Heeren Dubbel, Hof van Bergh 8, 's Heerenberg (open za+zo 12.30-16.30 u) / avondeten zaterdag: Restaurant 't Klaphek, Zeddam
  • Horeca op zondag onderweg: Uitspanning 't Peeske, Peeskesweg 12, Beek (open za+zo 10-20.30 u) / Beachclub Stroombroek, Wijnbergseweg 13, Braamt (open za vanaf 11 u/zo vanaf 10 u-21 u) / afsluitend drankje bij Brinks Pannenkoekhuis, Zeddam.

 

Aanmelden en inlichtingen

Ga je voor het eerst mee? Lees dan dit. Zoals al onze activiteiten: onder corona-voorbehoud.

Initiatiefneemster voor aanmelden en inlichtingen: Loes. Informatie bij aanmelding, zie hierboven: kom je 1 dag of beide dagen, kom je met de auto en kan je passagiers mee nemen, eet je zaterdag in het restaurant